Pusťte děti na čerstvý vzduch i v zimním období

Správce webu | 17.01.2018

0 komentář

ZdravíDěti a vy

Když venku padá déšť se sněhem, mrzne nebo fouká, maminkám se do nevlídného počasí příliš nechce, dítě ale čerstvý vzduch potřebuje, a to v létě i v zimě.

Pobyt venku je pro dítě velmi potřebný i v zimním období

Pobyt venku je pro dítě velmi potřebný a nezbytný pro jejich správný tělesný i duševní vývoj.
S novorozencem můžete chodit na procházky hned po návratu z nemocnice, pokud teplota nepřesahuje -5 °C. U trochu větších dětí nevadí nezbytná krátká cesta, ale s procházkou počkejte na teplejší počasí. Délku pobytu volte s ohledem na venkovní podmínky, doporučuje se zhruba 1 hodina dopoledne i odpoledne, nejvhodnější doba je mezi 10–14 hodinou. Pro starší již chodící dítě je také nejvhodnější doba vycházky před polednem a po odpoledním spánku, většinou nejdéle do 16.–17. hodiny.

Vycházka nemusí být dlouhá, důležitá je spíš pravidelnost. Pokud je dítě zdravé, nic nebrání tomu, aby část dne trávilo venku na čerstvém vzduchu. Ideální je zkombinovat procházky s vhodným zimním sportem. Pokud je sníh, je o zábavu postaráno, když je vlhko a blátivo, sypejte ptáčkům do krmítka (vytvořit si můžete vlastní krmítko, tipy a návody jsme pro vás připravili v článku Tvoříme s dětmi krmítko pro ptáčky) a pozorujte je, zajděte se podívat do konírny nebo doneste ke krmelci do lesa krmení pro zvěř. Procházka tichým zimním lesem přináší dětem spoustu nových vjemů a aktivit, které v létě nepoznají. Rozpoznávejte stopy zvířat ve sněhu, dívejte se po zvířátkách - a navíc vás může hřát pocit, že jste pomohli zvířátkům, která v zimě nespí zimním spánkem. Lesní zvěř uvítá jablka, hrušky, mrkev, brambory, řepu i pečivo. A až se z procházky vrátíte, můžete si zahrát naše hry, které jsme pro vás připravili v článku Zimní radovánky.

Pobyt na čerstvém vzduchu patří mezi základní fyziologické potřeby pro dospělé a ještě více děti. Ani zima by vás tedy neměla odradit od pravidelného pobytu venku. Kdy ale pobyt venku vynechat a zůstat raději doma, kde je teplo a útulno? Jestliže teplota vzduchu během dne klesne pod –10 °C, je-li vichr a silné sněžení. Žijete-li ve větším městě a je inverzní počasí a vy nemáte možnost vyjet do přírody. O pobytu venku po překonaném onemocnění se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Pokud zůstanete doma, krátce a častěji větrejte. Mráz vyhání všechny bacily a dítku se pak bude mnohem lépe spát i dýchat. Spánek a dostatečný odpočinek je totiž tím nejpřirozenějším způsobem, jak podpořit dětskou imunitu. Významnou roli při posilování imunity u dětí má také vitamin C, zinek i probiotika. Ideální je, pokud vaše dítě získává všechny důležité látky pro silný imunitní systém ze stravy než v podobě tabletek.

Přemýšlíte, jak zajistit pitný režim? To také není problém, je vhodný dětský čaj nebo ředěná ovocná šťáva v termosce. Pokud je vaše dítě pohybově aktivní, nebo provozujete nějaký zimní sport, je lepší si termosku připravit. Při krátkém pobytu venku není zase tak důležité doplňovat tekutiny.

Ani hory nemusí být problém. Na horách se dá užít spousty legrace i s malými batolaty a navíc jim hory prospívají. Podle dětských lékařů je pobyt na horském vzduchu pro většinu zdravých dětí velmi přínosný. Posiluje to jejich imunitu a přispívá k otužování. Navíc je horský vzduch čistý a svěží, díky čemuž se lépe dýchá i dětem, které mají sklony k astmatu. Zejména rodiny s dětmi, které žijí ve městech se značně znečištěným ovzduším, by si měly takový výlet v zimě rozhodně dopřát. Ideální nadmořská výška pro dítě v kojeneckém věku je mezi 700 až 1000 m. Výšku 1000 m by nemělo překročit žádné dítě mladší než dva roky. Po překročení této výšky se u malých dětí může projevit podráždění a poruchy spánku. Velké výkyvy mezi denní a noční teplotou děti špatně snášejí a mohou se u nich vyskytnout problémy s dýcháním a bolest uší. Jak se co nejlépe na pobyt na horách připravit, a které nezbytnosti pro malé horaly přibalit do batohu se dozvíte v článku S dětmi na hory.

Diskuze
Pusťte děti na čerstvý vzduch i v zimním období

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

TITAN sklápěč - krásný nákladní vůz pro nejmenší stavitele

Správce webu | 10.07.2018

TITAN sklápěč - krásný nákladní vůz pro nejmenší stavitele

Sklápěč je klasická oblíbená hračka nejen na písek a díky velké nosnosti zaručí možnost převozu téměř čehokoli. Díky silné konstrukci a velkým kolům není žádný povrch překážkou.

Zajímavosti

Premiéra pohádky „Když draka bolí hlava“ se blíží. 25. 10. 2018 v kině

Správce webu | 11.09.2018

Premiéra pohádky „Když draka bolí hlava“ se blíží. 25. 10. 2018 v kině

Zajímá Vás, kdy draci tančí hip hop, jak se slaví vánoce v dračí jeskyni, jakou kouzelnou moc má sto let nemytý dračí zub a hlavně proč draka bolí hlava? Pak stačí jen otevřít knížku nebo zajít se svými dětmi do kina…


© 2018, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑