Svačina je důležitá pro každého školáka
Správce webu | 03.09.2018
0 komentář
Školák, který nesvačí a mnohdy ani nesnídá, bývá nesoustředěný, má zhoršenou schopnost vnímání výkladu a může si tak přímo zhoršit školní prospěch. Za vším pak stojí dopolední hladovění.
Ideální svačina by proto měla obsahovat trojkombinaci živin – bílkoviny, sacharidy a tuky.
Než se dostaneme k dopoledním a odpoledním svačinám, zaměříme se na snídani. Snídaně je, nejen pro dítě, velmi důležitým denním jídlem. Nastartuje tělo do celého dne. Její vynechání snižuje pozornost a soustředění dítěte ve škole. Měla by tvořit 20-25 % denního příjmu energie a její ideální poměr živin se skládá z 50-55 % sacharidů, 25-30 % tuků a 10–15 % bílkovin. Jestliže dítě nesnídá, postupně byste ho měli tomuto návyku naučit. Pokud ale vaše ratolest opravdu snídat nedokáže, připravte mu do školy svačiny dvě. Jednu z nich si sní po příchodu do školy, jako pozdní snídani. Nevhodné stravovací návyky způsobují dětskou obezitu, jejíž výskyt v posledních letech stoupá i u těch nejmenších dětí. Obezita je jedním z hlavních důvodů, který hodně často vede k šikaně mezi dětmi.
Dopolední svačina má navazovat na snídani, ale nesmí ji zastupovat. Svačina by tedy neměla být prvním jídlem. Její úlohou je pomoci překlenout dlouhý interval mezi jídly. Dlouhá přestávka mezi jídly způsobuje pokles hladiny krevního cukru a dítě začne být unavené, mrzuté, nedokáže udržet pozornost. Pro správný vývoj dítěte je svačina důležitá. Měla by tvořit asi 10 % z celkového denního energetického příjmu dítěte a samozřejmě by s ostatními denními jídly měla tvořit pestrou a zdravou stravu. Vynechání svačiny nemá takový vliv na únavu jako v dospělosti, ale naučí-li se dítě pravidelně svačit, ponese si tento návyk do dospělosti.
Připravujte svačinu do školy společně se školákem. V mladším školním věku je snadné získat ho na svou stranu, protože rádo spolupracuje. Bude-li se podílet na její přípravě a třeba si i samo určí, jak by mohla vypadat, bude mít o ni větší zájem. Školáci si všímají, co mají ostatní ke svačině, byť by mělo jít jen o barevnost svačinové krabičky. Hezká krabička bude určitě lákavější než chléb v mikrotenovém sáčku. Budete-li kreativní a použijete při přípravě například různá vykrajovátka, bude se dítě na svačinu přímo těšit a nemusíte se obávat, že by skončila v odpadkovém koši. Z přípravy svačiny si tak můžete vytvořit příjemný rituál, u kterého si můžete povídat nejen o jídle. Snažte se co nejvíce poznat jídelní návyky vašeho dítěte, zjistit, co má rád a co mu nechutná, vysvětlete mu, které potraviny jsou v pořádku a které by ve zdravé svačině neměly být a z jakého důvodu. Jděte dítěti příkladem a připravujte si svačinu do práce i pro sebe.
Místo připravené svačiny v dnešní době dostávají děti bohužel spíše peníze, aby si cestou do školy, ve školním bufetu nebo v automatu koupily, na co mají chuť. Pochutnávají si tak na bagetě, chipsech nebo sladkých tyčinkách. Sušenka nebo čokoládová tyčinka dítěti sice rychle energii dobije, ale pouze krátkodobě. Jedná se o jednoduché cukry, které rychle zvednou hladinu krevního cukru, ale stejně tak rychle ji zase nechají klesnout, což má za následek další chuť na sladké, hlad i nepozornost.
Základem správné školní svačiny má být celozrnné pečivo, které obsahuje mimo jiné vlákninu nezbytnou pro dobře fungující trávení. Neměla by chybět zelenina a ovoce.
K dopolední svačině je ideální mléčný výrobek a ovoce.
K odpolední svačině kousek pečiva s rostlinným tukem, šunkou nebo sýrem a zelenina.
Sladké svačiny by se měly stát výjimkou. Jestliže zvolíte sladkou svačinu (buchta, perník, sušenka…), doplňte ji mlékem, jogurtem nebo jinou potravinou bílkovinné povahy.
Při přípravě svačin se vyvarujte především výrobkům, které obsahují volné nasycené tuky (máslo, sádlo), dále uzeninám a také potravinovým doplňkům, mezi které patří např. majonéza, tatarka, kečup, hořčice, sladidla, koření.
Bílkoviny najdeme: jogurt, mléko, kefír, vejce, tvaroh, sýr, šunka (95 % masa), luštěniny, ryby.
Tuky najdeme: margarín, máslo, olej, smetanové jogurty, tučné sýry.
Sacharidy najdeme: celozrnné a bílé pečivo, müsli a cereálie, ovoce a zelenina.
Pitný režim
Dítě by si také mělo do školy nosit láhev s neslazeným čajem, ovocnými šťávami nebo čistou vodou, ke svačině můžete přibalit i jogurtový nápoj. Nedoporučují se sycené limonády, džusy a ice-tea.
Nezapomeňme, že jídelníček dítěte má být pestrý a neměla by v něm chybět žádná z živin. Již při nákupu potravin plánujte, co dítěti připravíte ke svačině. Můžete si také udělat sbírku receptů vhodných na snídaně a svačiny. Pár tipů pro inspiraci jsme pro vás připravili v článku Tipy na svačinu pro školáky.
V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek
Doplňující obsah
Co je portál vseohrackach.cz?
Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček
Správce webu | 06.10.2020
Dotykový tablet, se kterým se děti naučí barvy, říkanky o zvířátkách z louky a poslechnou si známou básničku Polámal se mraveneček. Tablet rozvíjí u dětí slovní zásobu, představivost a logické myšlení. Zdokonaluje jemnou motoriku, rozvíjí zrak a sluch aktivním zapojením do hry.
Máte doma leváka?
Správce webu | 20.01.2021
Vznik levorukosti úzce souvisí s rozdělením mozku na dvě hemisféry, přičemž platí, že pravá hemisféra ovládá levou polovinu těla a levá zase pravou.
Vybíráme vánoční stromeček
27.11.2020
Vánoční stromeček patří mezi nejvýznamnější symboly Vánoc. Každý rok se stává tou nejkrásnější ozdobou celého našeho bytu. Bez vánočního stromu si snad nikdo neumí představit ty pravé Vánoce.
Další články v kategorii:
Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou
Správce webu | 05.04.2020
Začíná svatý týden, tj. poslední týden před Velikonocemi, ve kterém si nejvíce připomínáme, co všechno se stalo před Ježíšovým vzkříšením.
Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května
Správce webu | 29.04.2020
Pálení čarodějnic (také Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května.
Naučte děti, jak se v lese správně chovat...
Správce webu | 22.05.2019
Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.
Přineste si z podzimní procházky barevné listy...
Správce webu | 16.10.2020
Přineste si z podzimní procházky barevné listy, kaštany, žaludy, šípky a pusťte se spolu s dětmi do tvoření dekorací.
Rady pro nejmenší, jak postavit sněhuláka, bez pomoci rodičů
Správce webu | 11.01.2021
Děti, chcete si postavit sněhuláka bez pomoci rodičů? Jak na to, vám nyní poradíme.
© 2021, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing