Svačina je důležitá pro každého školáka

Správce webu | 06.10.2016

0 komentář

ZdravíŠkolaDěti a vy

Školák, který nesvačí a mnohdy ani nesnídá, bývá nesoustředěný, má zhoršenou schopnost vnímání výkladu a může si tak přímo zhoršit školní prospěch. Za vším pak stojí dopolední hladovění.

Svačina je důležitá pro každého školáka ale nesmí zastupovat snídani

 Ideální svačina by proto měla obsahovat trojkombinaci živin – bílkoviny, sacharidy a tuky.

Než se dostaneme k dopoledním a odpoledním svačinám, zaměříme se na snídani. Snídaně je, nejen pro dítě, velmi důležitým denním jídlem. Nastartuje tělo do celého dne. Její vynechání snižuje pozornost a soustředění dítěte ve škole. Měla by tvořit 20-25 % denního příjmu energie a její ideální poměr živin se skládá z 50-55 % sacharidů, 25-30 % tuků a 10–15 % bílkovin. Jestliže dítě nesnídá, postupně byste ho měli tomuto návyku naučit. Pokud ale vaše ratolest opravdu snídat nedokáže, připravte mu do školy svačiny dvě. Jednu z nich si sní po příchodu do školy, jako pozdní snídani. Nevhodné stravovací návyky způsobují dětskou obezitu, jejíž výskyt v posledních letech stoupá i u těch nejmenších dětí. Obezita je jedním z hlavních důvodů, který hodně často vede k šikaně mezi dětmi.

Dopolední svačinanavazovat na snídani, ale nesmí ji zastupovat. Svačina by tedy neměla být prvním jídlem. Její úlohou je pomoci překlenout dlouhý interval mezi jídly. Dlouhá přestávka mezi jídly způsobuje pokles hladiny krevního cukru a dítě začne být unavené, mrzuté, nedokáže udržet pozornost. Pro správný vývoj dítěte je svačina důležitá. Měla by tvořit asi 10 % z celkového denního energetického příjmu dítěte a samozřejmě by s ostatními denními jídly měla tvořit pestrou a zdravou stravu. Vynechání svačiny nemá takový vliv na únavu jako v dospělosti, ale naučí-li se dítě pravidelně svačit, ponese si tento návyk do dospělosti.

Připravujte svačinu do školy společně se školákem. V mladším školním věku je snadné získat ho na svou stranu, protože rádo spolupracuje. Bude-li se podílet na její přípravě a třeba si i samo určí, jak by mohla vypadat, bude mít o ni větší zájem. Školáci si všímají, co mají ostatní ke svačině, byť by mělo jít jen o barevnost svačinové krabičky. Hezká krabička bude určitě lákavější než chléb v mikrotenovém sáčku. Budete-li kreativní a použijete při přípravě například různá vykrajovátka, bude se dítě na svačinu přímo těšit a nemusíte se obávat, že by skončila v odpadkovém koši. Z přípravy svačiny si tak můžete vytvořit příjemný rituál, u kterého si můžete povídat nejen o jídle. Snažte se co nejvíce poznat jídelní návyky vašeho dítěte, zjistit, co má rád a co mu nechutná, vysvětlete mu, které potraviny jsou v pořádku a které by ve zdravé svačině neměly být a z jakého důvodu. Jděte dítěti příkladem a připravujte si svačinu do práce i pro sebe.

Místo připravené svačiny v dnešní době dostávají děti bohužel spíše peníze, aby si cestou do školy, ve školním bufetu nebo v automatu koupily, na co mají chuť. Pochutnávají si tak na bagetě, chipsech nebo sladkých tyčinkách. Sušenka nebo čokoládová tyčinka dítěti sice rychle energii dobije, ale pouze krátkodobě. Jedná se o jednoduché cukry, které rychle zvednou hladinu krevního cukru, ale stejně tak rychle ji zase nechají klesnout, což má za následek další chuť na sladké, hlad i nepozornost.

Základem správné školní svačiny má být celozrnné pečivo, které obsahuje mimo jiné vlákninu nezbytnou pro dobře fungující trávení. Neměla by chybět zelenina a ovoce.

dopolední svačině je ideální mléčný výrobek a ovoce.

K odpolední svačině kousek pečiva s rostlinným tukem, šunkou nebo sýrem a zelenina.

Sladké svačiny by se měly stát výjimkou. Jestliže zvolíte sladkou svačinu (buchta, perník, sušenka…), doplňte ji mlékem, jogurtem nebo jinou potravinou bílkovinné povahy.

Při přípravě svačin se vyvarujte především výrobkům, které obsahují volné nasycené tuky (máslo, sádlo), dále uzeninám a také potravinovým doplňkům, mezi které patří např. majonéza, tatarka, kečup, hořčice, sladidla, koření.

Bílkoviny najdeme: jogurt, mléko, kefír, vejce, tvaroh, sýr, šunka (95 % masa), luštěniny, ryby.

Tuky najdeme: margarín, máslo, olej, smetanové jogurty, tučné sýry.

Sacharidy najdeme: celozrnné a bílé pečivo, müsli a cereálie, ovoce a zelenina.

Pitný režim

Dítě by si také mělo do školy nosit láhev s neslazeným čajem, ovocnými šťávami nebo čistou vodou, ke svačině můžete přibalit i jogurtový nápoj. Nedoporučují se sycené limonády, džusy a ice-tea.

Nezapomeňme, že jídelníček dítěte má být pestrý a neměla by v něm chybět žádná z živin. Již při nákupu potravin plánujte, co dítěti připravíte ke svačině. Můžete si také udělat sbírku receptů vhodných na snídaně a svačiny. Pár tipů pro inspiraci jsme pro vás připravili v článku Tipy na svačinu pro školáky.

Diskuze
Svačina je důležitá pro každého školáka

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

Odrážedlo FUNNY WHEELS 2v1 roste s vaším dítětem

Správce webu | 12.12.2017

Odrážedlo FUNNY WHEELS 2v1 roste s vaším dítětem

A jedééém! FUNNY WHEELS je originální české odrážedlo, které dokáže růst s vaším dítětem.
Vzhledem k tomu, že můžete vyměnit dvě zadní kola za jedno a nastavit jeho výšku, nemusíte kupovat každý rok nové odstrkovadlo. FUNNY WHEELS vám vydrží, dokud nebudete kupovat první kolo.

Zajímavosti

Vánoční stromek je u nás jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc

Správce webu | 23.12.2017

Vánoční stromek je u nás jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc

Vánoční stromek je u nás jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc. Zpíváme u něj koledy a rozdáváme si pod ním dárky. Přestože je pro nás ozdobený vánoční stromek synonymem Vánoc, nebylo tomu tak vždy. U nás se jedná o tradici relativně mladou a ve svých počátcích církví dokonce zapovídanou.


© 2018, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑