Adventní věnec

Správce webu | 27.11.2020

0 komentář

VánoceDěti a vy

V neděli 29. listopadu nás čeká začátek adventu a s ním i zapálení první svíčky na adventním věnci, který nechybí na téměř žádném stole, ať už koupený či vlastnoručně vyrobený.

Adventní věnec

Víte ale, kde se tato tradice vlastně vzala, co znamenají svíčky na věnci a jakou roli hraje jejich barva?

Tento symbol křesťanských Vánoc je relativně mladý, od konce 19. století. Za otce této tradice je pokládán německý protestanský teolog Johann Hinrich Wichern, který chtěl udělat radost svým žáčkům, dětem ze sirotčince. Na svátek sv. Ondřeje (30. listopadu) roku 1839 zavěsil v jídelně kolo od vozu ozdobené 23 svíčkami, přesně tolika, kolik zbývalo dnů do Štědrého dne. Nápad se rychle rozšířil, první adventní věnec se objevil v kostele v Cáchách a zde už byly pouze čtyři svíce symbolizující čtyři adventní neděle. Původní kolo od vozu se přeměnilo ve starobylý slámový věnec s opletením z čerstvých větví.

Adventní věnec je nejčastěji vyroben spletením smrkových větviček, také se využívají větvě jiných jehličnanů, v poslední době jsou hodně využívány větve tújí. Borovice, cesmína nebo tis představují nesmrtelnost, cedr zase uzdravení. Pichlavé listy a jehličí připomínají trnovou korunu. Kruh věnce, který nemá začátek ani konec, je spojován s věčností Boha a nesmrtelností duše. Šišky, ořechy, sušené ovoce, kterými je věnec ozdoben, symbolizují život a vzkříšení. Dále se zdobí různými mašlemi, skořicí, slaměnými ozdobami a podobnými doplňky. Všechny části pohromadě se dají vyložit jako věčný život.

A co ony čtyři svíčky? Každá má svůj přesně daný význam. Existují pravidla, jak přesně je zapalovat, každá má své jméno a důležitá je dokonce i jejich barva, barva ozdob či použité materiály:

1. svíčka nese jméno Naděje,

2. svíčka symbolizuje Mír,

3. svíčka vyjadřuje Přátelství,

4. svíčka se jmenuje Láska.

Do věnce můžete přidat i pátou svíci. Ta se dávala doprostřed a měla bílou barvu. Symbolizovala samotného Krista. Lidé ji zapalovali na Štědrý den po západu slunce.

Tři svíčky by měly být fialové a jedna růžová. Fialová je modlitba, pokání a připravené oběti, růžová, svítící na třetí neděli, představuje radost a naději.

Další tradice zase hovoří o tom, že tři fialové a jedna růžová svíčka se mohou nahradit čtyřmi bílými, které mají svítit po celou dobu vánočních svátků. Bílé svíčky se těší velké oblibě i nyní, symbolizují sváteční atmosféru.

V některých kruzích se používaly svíčky červené a zlaté. Červená měla symbolizovat Kristovu prolitou krev a zlatá potom život a vítězství dobra. Červená se v minulosti používala hlavně v protestantských rodinách, dnes jsou však tyto barvy poměrně moderní a červená se zlatou jsou možná nejoblíbenější vánoční barevnou kombinací.

Diskuze
Adventní věnec

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček

Správce webu | 06.10.2020

Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček

Dotykový tablet, se kterým se děti naučí barvy, říkanky o zvířátkách z louky a poslechnou si známou básničku Polámal se mraveneček. Tablet rozvíjí u dětí slovní zásobu, představivost a logické myšlení. Zdokonaluje jemnou motoriku, rozvíjí zrak a sluch aktivním zapojením do hry.

Zajímavosti

Pro většinu zvířátek je zima v lese nejtěžším obdobím v roce

Správce webu | 02.01.2021

Pro většinu zvířátek je zima v lese nejtěžším obdobím v roce

Zima je pro přírodu čas odpočinku, zastavení a klidu. Listnaté stromy a keře jsou bez listů, ale na jejich větvích se připravují pupeny, které s prvním teplem a sluníčkem na jaře vypučí v listy a květy.

Velikonoce

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Správce webu | 05.04.2020

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Začíná svatý týden, tj. poslední týden před Velikonocemi, ve kterém si nejvíce připomínáme, co všechno se stalo před Ježíšovým vzkříšením.
 

Jaro

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května

Správce webu | 29.04.2020

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května

Pálení čarodějnic (také Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května.
 

Léto

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Správce webu | 22.05.2019

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.

Podzim

Přineste si z podzimní procházky barevné listy...

Správce webu | 16.10.2020

Přineste si z podzimní procházky barevné listy...

Přineste si z podzimní procházky barevné listy, kaštany, žaludy, šípky a pusťte se spolu s dětmi do tvoření dekorací.


© 2021, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑