Jak na domácí úkoly

Správce webu | 02.09.2018

0 komentář

Od 6 letDěti a vy

Prázdniny skončily a děti se vrátily do škol. Některé z nich jdou úplně poprvé. Pro každé dítě je nástup do první třídy velkou změnou, se kterou se musí určitou dobu vyrovnávat.

Prvňáček bude muset kromě domácích úkolů také pravidelně číst i psát

Škola zasahuje i do života rodiny a ukrajuje část času, který byl zatím k dispozici na jiné věci. Prvňáček bude muset kromě domácích úkolů také nejspíš doma pravidelně číst i psát
Když přijde na řadu domácí úkol, povinností rodiče je  vytvořit dítěti prostředí, aby se mohlo práci věnovat, nikoliv však dělat jeho práci za něj. Budete se muset obrnit pořádnou dávkou trpělivosti, protože naučit dítě dělat věci, které ho nemusí vždy bavit, není žádná hračka. Jak to zařídit, aby se tyto pravidelné povinnosti nestaly strašákem a zabraly co nejméně energie všem zúčastněným stranám a zároveň přinesly co nejlepší výsledky.

Vhodná doba na úkoly

Snažte se najít vhodnou dobu, kdy by se váš školák měl pustit do úkolů a přípravy na další den. Někomu vyhovuje, když si úkoly udělá hned po příchodu ze školy a má pak volno. Jiné dítě je však po návratu ze školy unaveno a je lepší jej nechat načerpat energii mimoškolní aktivitou. Vypozorujte, jak je na tom vaše dítě a která doba je pro něho optimální. Tuto dobu pak zkuste dodržovat, domácí úkoly a příprava do školy se tak stanou pravidelnou rutinou a vy ho nebudete muset každý den přemlouvat. Určitě ale nenechávejte domácí úkoly na večer, kdy se dítěti už zavírají oči únavou.

Pomoc a dohled

Dejte svému školákovi najevo, že vás kdykoliv může požádat o pomoc. Ptejte se ho, zda nepotřebuje poradit, když dělá domácí úkoly. Snažte se v počátcích dítěti úkoly důkladně vysvětlovat. S prvňáčkem určitě úkoly pište. Pokud mu pomáháte, nebo něco vysvětlujete, neodbíhejte, dítě bude mít problém s udržením pozornosti. Čím je dítě starší, tím více je schopné se připravovat do školy samo. Rodič pak na jeho práci už jen dohlíží, v žádném případě ji ale nedělejte místo něj.
Pokud se vám zdá, že školáček tráví nad úkolem příliš času, navrhněte mu, aby si udělal přestávku a na chvíli se odreagoval. Přestávky ale nedělejte často, dítě jimi sice nabere nové síly, ale nějakou dobu mu bude trvat, než se zase správně zkoncentruje.

Psací stůl, dobrá židle a osvětlení

Dítě by se mělo učit vsedě. Rozhodně nedopusťte, aby se do školy připravovalo v posteli. Každé dítě by mělo mít svůj psací stůl i za cenu toho, že bude méně místa na ostatní věci. Může si na něm nechat rozložené své věci, které tak nepřekážejí druhému sourozenci a nedochází k dohadování. Pokud má menšího sourozence, je dobré před ním školákův stůl zabezpečit. Užitečné jsou zamykatelné šuplíky či uzavřené poličky, kam se malý sourozenec nedostane. Pro nikoho by nebylo příjemné, kdyby mu při práci někdo rozhazoval věci po stole, něco pokreslil, roztrhal či jinak vyrušoval.
Důkladnou práci si dejte i s výběrem židle. Když dítěti nebude židle u pracovního stolu pohodlná, těžko ho donutíte na ní strávit delší čas. Při sezení u stolu by měly lokty i kolena svírat pravý úhel. Při nesprávném sklonu si dítě ničí záda. Vyberte tedy nějakou ergonomicky tvarovanou židli.
Dbejte i na správné osvětlení, aby si dítě zbytečně nekazilo oči.

Hlavně klid

Domácí úkoly by se měly vypracovávat v klidu. Vhodné je úplné ticho, některým dětem pomáhá slabě puštěná hudba. V jeho blízkosti by neměla být puštěná televize, neměl by ho vyrušovat ani žádný hlasitý rozhovor.

Trest, nebo raději odměna?

Trestání dítěte za nevypracovaný domácí úkol nemá zdaleka takový pozitivní účinek, jaký má odměna za úkol vypracovaný. Dítěti jde lépe práce, pokud má slíbenou odměnu za vypracování. S odměnami to ale nepřehánějte.

Diskuze
Jak na domácí úkoly

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

TITAN sklápěč - krásný nákladní vůz pro nejmenší stavitele

Správce webu | 10.07.2018

TITAN sklápěč - krásný nákladní vůz pro nejmenší stavitele

Sklápěč je klasická oblíbená hračka nejen na písek a díky velké nosnosti zaručí možnost převozu téměř čehokoli. Díky silné konstrukci a velkým kolům není žádný povrch překážkou.

Zajímavosti

Premiéra pohádky „Když draka bolí hlava“ se blíží. 25. 10. 2018 v kině

Správce webu | 11.09.2018

Premiéra pohádky „Když draka bolí hlava“ se blíží. 25. 10. 2018 v kině

Zajímá Vás, kdy draci tančí hip hop, jak se slaví vánoce v dračí jeskyni, jakou kouzelnou moc má sto let nemytý dračí zub a hlavně proč draka bolí hlava? Pak stačí jen otevřít knížku nebo zajít se svými dětmi do kina…


© 2018, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑