S dětmi na hory

Správce webu | 19.02.2018

0 komentář

ZdravíDěti a vy

Milujete hory? Nedovedete si zimu představit bez dobrého lyžování? Zvažujete-li, že byste vyrazili na zimní dovolenou i s novým přírůstkem do rodiny, vězte, že je to dobré rozhodnutí.

Zvažujete, že byste vyrazili na zimní dovolenou i s dětmi?

I vašemu děťátku totiž pobyt na čerstvém horském vzduchu prospěje. Poradíme vám, jak se co nejlépe na pobyt připravit, a které nezbytnosti pro malé horaly přibalit do batohu.

Hory dětem prospívají. Podle dětských lékařů je pobyt na horském vzduchu pro většinu zdravých dětí velmi přínosný. Posiluje to jejich imunitu a přispívá k otužování. Navíc je horský vzduch čistý a svěží, díky čemuž se lépe dýchá i dětem, které mají sklony k astmatu. Zejména rodiny s dětmi, které žijí ve městech se značně znečištěným ovzduším, by si měly takový výlet v zimě rozhodně dopřát.
Optimální délka pobytu ve vysokohorském prostředí s dítětem v kojeneckém věku jsou dva týdny, aby se dítě mohlo dobře aklimatizovat. Pokud si takový pobyt z časových důvodů nemůžete dovolit, doporučujeme vám naplánovat si zimní dovolenou minimálně na týden. Vhodným místem na ubytování je buď menší penzion, nebo soukromá chata, kde máte k dispozici i kuchyňku. Pokud se rozhodnete pro hotelové ubytování, doporučujeme vám ověřit si při rezervaci, zda je toto zařízení připraveno i na malé návštěvníky.

Ideální nadmořská výška pro dítě v kojeneckém věku je mezi 700 až 1000 m. Výšku 1000 m by nemělo překročit žádné dítě mladší než dva roky. Po překročení této výšky se u malých dětí může projevit podráždění a poruchy spánku. Velké výkyvy mezi denní a noční teplotou děti špatně snášejí a mohou se u nich vyskytnout problémy s dýcháním a bolest uší.

S kočárkem na horách sice moc nepochodíte, ale i přesto, pokud necháte miminko spát venku v kočárku, nabere při něm více energie, protože spánek na chladném svěžím vzduchu je hlubší, a je prokázáno, že děti při nízkých teplotách spí lépe.
Na nošení kojenců se výborně hodí babyvak – dítě máte v náručí, zahříváte ho a máte přitom obě dvě ruce volné. V turistických nosičích na záda mnohem víc hrozí prochladnutí a profouknutí (zejména nožiček), hodí se tedy spíše na kratší vycházky a vždy je nezbytné dítě opravdu dobře obléknout.
Budete-li chtít využít klasické dřevěné sáňky s připevněným opěradlem, nezapomeňte si vzít s sebou na hory také teplý fusak a deku na zabalení dítěte.

Než vyrazíte, měli byste pečlivě sbalit všechno důležité. Pro miminko nezapomeňte vzít především dostatek teplého oblečení. Případně nějaké dokupte. Na horách bývá největším problémem nestálost počasí, proto byste měli být připraveni na každou možnou variantu.
Nejrozumnější je obléci dítě do vícera tenčích vrstev, ale ani v horském prostředí nedoporučujeme dítě oblékat tak, aby mu bylo příliš teplo. Některé sportovní obchody dokonce nabízejí výbavu pro děti již od velmi útlého věku. Vyplatí se zainventovat klidně i do dražších, ale kvalitních materiálů.
Čepičky, šály, rukavice je potřeba mít s sebou alespoň dvojmo, děti mají tendenci tyto věci velmi rychle ztratit, a je třeba myslet i na to, že se mohou promočit. Opět nezapomeňte na náhradní teplé a hlavně nepromokavé boty. Přibalte i oblíbené dětské hračky, čím více jich vezmete, tím lépe. Budete mít jistotu, že dítě se zabaví i po dobu na pokoji.

Nejjednodušší situaci mají v tomto případě maminky, které své miminko plně kojí. Pokud však podáváte dítku umělé kojenecké mléko, přibalte několik kojeneckých lahví, štětku na jejich čištění, sterilizátor na lahve nebo hrnec na jejich vyváření, kojenecké mléko (raději se zásobte a vezměte si o jedno balení navíc).
Pro větší děti, které už dostávají nemléčné příkrmy, budete potřebovat misku, lžičku, struhadlo na ovoce, vidličku na rozmělňování ovoce a zeleniny, bryndáky, malý hrnec na přípravu vařených jídel, kojeneckou vodu v lahvích, dětský čaj, několik sklenic s hotovou dětskou výživou – pro případ, že by dítě mělo hlad a neměli byste právě možnost jiné jídlo připravit.

Vezměte si s sebou alespoň tři velké osušky, několik bavlněných plenek, velké balení jednorázových plenek a krém na prevenci zapařeného zadečku.

Není na škodu ověřit si dopředu, jestli se v místě vašeho pobytu nachází nemocnice nebo alespoň ambulance dětského lékaře, a vypsat si telefonní čísla. Vaše cestovní lékárnička by měla obsahovat: teploměr, čípky proti teplotě, malé balení lihu, několik sterilních vatových koleček nebo čtverečků buničiny a nůžky. Jestliže podáváte dítěti nějaké léky, vezměte je s sebou v dostatečném množství na celou dobu pobytu. Pro jistotu si můžete přibalit i odsávačku hlenů a nosní kapky.
V zimě je také nezbytné před pobytem venku dobře namazat dětem obličej, nejlépe krémem, který je přímo pro děti na zimu určen. Svítí-li sluníčko, je vhodné použít i krém s vysokým UV faktorem a sluneční brýle, popřípadě alespoň pokrývku hlavy s kšiltem.
Ať cestujete kamkoliv, nikdy nezapomeňte vzít zdravotní průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny!

Diskuze
S dětmi na hory

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

Mluvící panenka Terezka by neměla chybět v pokojíčku žádné malé slečny

Správce webu | 23.02.2018

Mluvící panenka Terezka by neměla chybět v pokojíčku žádné malé slečny

Téměř každou malou holčičku potěší dárek v podobě panenky, ke které se bude ráda tulit a mazlit se s ní. Mluvící panenka Terezka by neměla chybět v pokojíčku žádné malé či větší slečny.

Zajímavosti

Proč si holčičky hrají s panenkami

Správce webu | 23.02.2018

Proč si holčičky hrají s panenkami

Holčičky si nemusejí nutně hrát jen s panenkami a kluci s vláčky. Děti si mají hrát s tím, s čím chtějí. Jde spíš o to, abychom děti zbytečně neokrádali o některé zájmy a sny jenom kvůli zastaralým stereotypům.


© 2018, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑