Co se děti učí na hřišti?

Správce webu | 24.05.2013

0 komentář

Od 2 letOd 3 letOd 4 letOd 5 letOd 6 letZdravíDěti a vy

Pískoviště, houpačky, skluzavky, kolotoče či prolézačky patří neodmyslitelně do světa dětských her, ale jsou to zároveň nenahraditelné trenažéry zručnosti podporující fyzickou aktivitu.

Co se děti učí na hřišti?

Návštěvou hřiště dáváme dětem kromě pocitu svobodného pohybu a radosti také příležitost zdokonalovat se v mnoha motorických dovednostech a možnost zakoušet rozmanité sociální kontakty s jinými dětmi. Podívejme se, jakým konkrétním dovednostem se na hřišti děti mohou naučit.

Houpy, houpy ...

Závěsná houpačka je herním prvkem, kterým se nadchne dítě každého věku. Houpačky milují všechny děti napříč věkovým spektrem, dodává jim vzrušení z pohybu a zároveň na ně působí velice uklidňujícím způsobem. Je to tím, že houpání je jedním z prvních pohybů, se kterým se všichni setkáme již jako miminka v matčině náruči. Díky tomu, že dnes na hřištích najdete také závěsné houpačky se zábranou, můžete toto potěšení dopřát už i nejmenším dětem.
Větší děti trénují na houpačce odvahu a pohybové dovednosti, posilují svaly rukou i nohou, koordinaci pohybů. Nejprve se ale musí naučit posadit tak, aby se nepřevrátily dopředu ani dozadu. Zdokonaluje se tím smysl pro rovnováhu a podporuje správné držení těla. Nehledě na to, že dítko musí mít dostatek sebedůvěry, aby se na houpačku odvážilo posadit samo. Posiluje se tedy jak fyzický rozvoj dítěte, tak jeho psychická rovnováha.
Pokud má dítě školního věku na hřišti stejně starého kamaráda, mohou se učit houpat vzájemně a domlouvat se na střídání. Tak se u nich rozvíjí schopnost rozdělit se o věci a smysl pro týmovou spolupráci.
Jinou "odrůdou" houpačky je pružinové houpadlo. Malé rozesmáté batole vás přesvědčí, že tento pružinový vynález je určen právě jemu.
To dvouramenná houpačka už vyžaduje kontakt dvou dětí, jejich domluvu a schopnost vzájemně vnímat a odhadovat sílu odrazu toho druhého. Je taky třeba umět se dobře držet a odrážet.

Klouzání nudu zahání

I skluzavek dnes najdete na hřištích požehnaně - pro nejmenší zhruba od 2 let až po velké klouzačkodráhy, k nimž se přes různé šplhací soustavy dostanou jen zruční předškoláci a školáci. Prvně sjet sám po velké skluzavce - to chce odvahu. Proto je určitě dobré stát dole pod skluzavkou s otevřenou náručí a malého jezdce jistit. Každopádně ale dítě povzbuzujte, aby se snažilo co nejvíce věcí zvládat samo. Takový přístup vede k rozvoji zdravé samostatnosti a k posílení důvěry dítěte ve své schopnosti.
Skluzavka je skvělým trenažérem pro koordinaci pohybů, prostorovou orientaci, opakovaný trénink nového pohybu atd.
Děti se často snaží šplhat po klouzací ploše směrem nahoru. I v tom je lze podporovat, protože tím vybíjejí spoustu fyzické aktivity. Jen je třeba dát pozor, aby svými pokusy nepřekážely jiným jezdcům. Na skluzavce se tedy děti učí dobře vycházet s jinými dětmi. Pokud se na ní sejde více jezdců najednou, je vhodné je naučit, že se nemají strkat a předbíhat ty menší. Mimo jiné se tím cvičí v trpělivosti.
Jen pozor na skluzavky z plechu. V létě bývají od sluníčka rozpálené a dítě by se mohlo spálit.

A jak poznáte bezpečné hřiště, si řekneme v příštím článku.

Diskuze
Co se děti učí na hřišti?

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

Skoro každá maminka má pro své miminko připravený kočárek

Správce webu | 27.02.2018

Skoro každá maminka má pro své miminko připravený kočárek

Skoro každá maminka má pro své miminko připravený kočárek. I když spousta dnešních maminek tzv. „šátkuje“, patří kočárek stále k základní výbavě budoucích rodičů.

Zajímavosti

Velikonoce jsou svátky radosti, počátku úrody a naděje

Správce webu | 17.03.2018

Velikonoce jsou svátky radosti, počátku úrody a naděje

Dnes Velikonoce chápeme jako křesťanskou oslavu, která se nenápadně prolíná s velmi silně zakořeněnými pohanskými zvyky, oslavujícími znovuprobuzení přírody k životu po zimě. Jsou to tedy svátky radosti, počátku úrody a naděje.


© 2018, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑