Cyklistika s dětmi

Správce webu | 29.03.2017

0 komentář

Od 1 rokuOd 2 letOd 3 letOd 4 letOd 5 letOd 6 letZdravíDěti a vy

Radost z pohybu na čerstvém vzduchu v přírodě, trocha sportování, zlepšení zdraví i kondice, poznávání nových míst, to vše s sebou přinášejí výlety na kole. Cyklistika je ideální rodinný sport. Můžete se mu věnovat i s malými dětmi a výlety si užije celá rodina.

Cyklistice se můžete věnovat i s malými dětmi a výlety si užije celá rodina

Vozík za kolo

K přepravě dětí prakticky od narození až do 35 kg hmotnosti lze využít vozík za kolo, který při jízdě za sebou doslova táhnete. U každého modelu bývají základní prvky bezpečnosti v podobě pásů, vyvážení, stojanů atd. Pokročilejší modely pak disponují vylepšenými aerodynamickými vlastnostmi, tlumiči na kolech, kvalitnější, lehčí a odolnější konstrukcí.
Díky speciální vložce zvané miminkovník v nich můžete vozit miminka do dvanácti měsíců věku. Jde o speciální sedačku, která je zavěšena na vnitřní konstrukci vozíku, a tak spolehlivě chrání miminko před otřesy či nárazy.
Vozíky za kolo lze využít i pro další sporty, jako je běh, jízda na kolečkových bruslích či běžecké lyžování. Vozík se dá také snadno přestavět na kočárek.
Jízdu s vozíkem je ovšem třeba natrénovat, abyste si zvykli, že za sebou táhnete svou ratolest, což při použití sedačky uchycené přímo na kole odpadá.

Dětská sedačka na kolo

Dětské sedačky na kolo jsou určeny pro děti přibližně ve věku 9–12 měsíců. U sedaček ani tak nezáleží na věku dítěte, jako na tom, zda se dítě už posadí samo a je schopno udržet hlavu ve vzpřímené poloze. V poslední době převládají spíše zadní sedačky, které jsou bezpečnější a pohodlnější. Některé typy jsou polohovatelné, takže je možné je sklopit a malý pasažér si může cestou i zdřímnout. K nejpraktičtějším patří samonosné sedačky, u nichž je na kole trvale připevněn pouze upínací mechanismus a sedačku v případě potřeby na kolo snadno a rychle „nacvaknete“.

Odrážedlo

Ideální je, když první samostatné cyklistické zážitky začnou pro dítě na odrážedle. Může se tak stát v okamžiku, kdy dítě chodí a dosáhne ze sedla odrážedla nohama na zem. Odrážedlo naučí děti rovnováze a připraví je na první kolo. Výrazně rozvíjí jejich pohybové schopnosti, jistotu pohybu a trénuje jejich pozornost. Na rozdíl od kola to vaše dítka dobře zvládnou samy, nemusíte je přidržovat a běhat za nimi.

Dětské kolo

Po úspěšném absolvování průpravy na odrážedle přijde vytoužená chvíle, kdy dítě konečně přejde na opravdové dětské kolo. Nejmenší dětská kola o velikosti 12“ a 16“ mají děti naučit zejména šlapání. Brzdí se na nich protišlapem, tedy zpětným záběrem pedálů, neboť děti obvykle ještě nejsou schopny umáčknout brzdovou páku. Ruční pákové brzdy mají až kola od velikostí 20“ a 24“, bývají také vybavena přehazovačkou a odpruženou vidlicí.
Na kole si děti zajišťují svůj pohyb vlastními silami, bude proto důležitý výběr trasy, aby bylo schopno trasu zvládnout. Je tedy třeba volit krátké úseky, pokud možno po rovince, s častými přestávkami i zajímavými místy, aby dítě bylo ochotno jet dál v očekávání odměny na konci úseku.
Děti ve věku 5-6 let naučte udržovat přímý směr jízdy, volit správnou jízdní stopu, bezpečně brzdit a zastavovat.
Děti ve věku 7-10 let naučte pravidlům silničního provozu, řešení dopravních situací, kontrole správné výbavy jízdního kola.
Ve věku 10 a více let by dítě mělo bezpečně ovládat jízdní kolo, mít potřebnou znalost dopravních předpisů a mít kolo ve správném technickém stavu.

Nezapomeňte! Dítě musí vždy používat cyklistickou přilbu a být viditelné!

Diskuze
Cyklistika s dětmi

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

Odrážedlo FUNNY WHEELS 2v1 roste s vaším dítětem

Správce webu | 12.12.2017

Odrážedlo FUNNY WHEELS 2v1 roste s vaším dítětem

A jedééém! FUNNY WHEELS je originální české odrážedlo, které dokáže růst s vaším dítětem.
Vzhledem k tomu, že můžete vyměnit dvě zadní kola za jedno a nastavit jeho výšku, nemusíte kupovat každý rok nové odstrkovadlo. FUNNY WHEELS vám vydrží, dokud nebudete kupovat první kolo.

Zajímavosti

Vánoční stromek je u nás jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc

Správce webu | 23.12.2017

Vánoční stromek je u nás jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc

Vánoční stromek je u nás jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc. Zpíváme u něj koledy a rozdáváme si pod ním dárky. Přestože je pro nás ozdobený vánoční stromek synonymem Vánoc, nebylo tomu tak vždy. U nás se jedná o tradici relativně mladou a ve svých počátcích církví dokonce zapovídanou.


© 2018, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑