Čtení je pro děti velmi důležité

Správce webu | 08.02.2020

0 komentář

Děti a vy

Knížky rozvíjejí řadu dovedností a jsou zdrojem vědomostí. Díky knihám se děti učí, poznávají nové věci, cestují do světů vlastní fantazie, objevují neznámé a přicházejí na to, jak s ostatními lidmi lépe sdílet své myšlenky a pocity.

Čtení je pro děti velmi důležité

  • Je to na nás, dospělých. Aby děti čtení milovaly a touhu číst si si odnesly do dospělosti, je potřeba v nich pozitivní vztah ke knížkám pěstovat už odmalička. To vy musíte svému dítku ukázat, že knihy existují. Vy ho musíte naučit, jak s knihami zacházet a jak je používat. Zpočátku bude volba knižních titulů a autorů zejména na vás, přesto dbejte na názor potomka. Pokud si vybere titul, který se vám zrovna moc nelíbí, například komiks či nějaký horor, nechte to i přesto na něm, pouze korigujte nevhodné tituly. Naslouchejte dětem a zjistěte, co mají rády. K vytříbenějším titulům se dostanou časem, až budou starší. S výběrem můžete dítěti pomoct rozpoznáním oblíbených autorů, díky nim pak bude výběr v knihovně nebo knihkupectví snazší. Většinu malých čtenářů přivede do knihovny škola, ale můžete do těchto míst vyrazit sami a dřív. V mnoha z nich najdete dětská oddělení s velkým množstvím dalších aktivit pro malé čtenáře – předčítání, divadélka...
  •  Pokud chcete u svých dětí podpořit lásku ke knížkám, předčítejte jim. Díky ilustracím se dítko naučí jednoduchá slova a rychleji si rozšíří slovní zásobu. Zapojte ho do čtení a ptejte se: „Kde je kravička? Jakou barvu má pejsek?“ Když si s nimi každý den na chvíli sedneme a budeme jim předčítat dobrou knížku, už je to pro ně dostatečný popud ke čtení. Budou naslouchat vašemu hlasu, intonaci a vyprávěnému příběhu. Ukažte mu, jak má správně držet knížku, jak se obracejí listy a jak má číst. Předčítání buduje vztah mezi rodičem a dítětem.
  • Nebaví vaše dítě číst? Zkuste to společně. Jeden odstavec přečtěte nahlas vy, druhý nechte přečíst dítě. Střídejte se a udělejte čtení zábavným. Vložte do svého předčítání více hravosti, zkuste měnit hlasy, zpomalovat a zrychlovat tempo a nebojte se o příběhu s dítětem diskutovat klidně i během četby samotné. Zkuste i čtení s předvídáním. Přečtěte část textu a zeptejte se dítěte, jak podle něj bude kniha pokračovat, a řekněte mu, jak si pokračování představujete vy. Čtěte dál a nechte se překvapit, kdo pokračování uhodl správně.

Děti čtou čím dál méně, a tak je důležité je ke kladnému vztahu ke knihám odmalička vést. Nechte knihy, časopisy nebo komiksy rozmístěné po svém okolí čekat na vhodnou příležitost. Nejlepší je, když nebudete dítěti knihu připomínat, ale zvědavě ji otevře samo.

Diskuze
Čtení je pro děti velmi důležité

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček

Správce webu | 06.10.2020

Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček

Dotykový tablet, se kterým se děti naučí barvy, říkanky o zvířátkách z louky a poslechnou si známou básničku Polámal se mraveneček. Tablet rozvíjí u dětí slovní zásobu, představivost a logické myšlení. Zdokonaluje jemnou motoriku, rozvíjí zrak a sluch aktivním zapojením do hry.

Zajímavosti

Pro většinu zvířátek je zima v lese nejtěžším obdobím v roce

Správce webu | 02.01.2021

Pro většinu zvířátek je zima v lese nejtěžším obdobím v roce

Zima je pro přírodu čas odpočinku, zastavení a klidu. Listnaté stromy a keře jsou bez listů, ale na jejich větvích se připravují pupeny, které s prvním teplem a sluníčkem na jaře vypučí v listy a květy.

Vánoce

Vybíráme vánoční stromeček

27.11.2020

Vybíráme vánoční stromeček

Vánoční stromeček patří mezi nejvýznamnější symboly Vánoc. Každý rok se stává tou nejkrásnější ozdobou celého našeho bytu. Bez vánočního stromu si snad nikdo neumí představit ty pravé Vánoce.

Velikonoce

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Správce webu | 05.04.2020

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Začíná svatý týden, tj. poslední týden před Velikonocemi, ve kterém si nejvíce připomínáme, co všechno se stalo před Ježíšovým vzkříšením.
 

Jaro

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května

Správce webu | 29.04.2020

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května

Pálení čarodějnic (také Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května.
 

Léto

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Správce webu | 22.05.2019

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.

Podzim

Přineste si z podzimní procházky barevné listy...

Správce webu | 16.10.2020

Přineste si z podzimní procházky barevné listy...

Přineste si z podzimní procházky barevné listy, kaštany, žaludy, šípky a pusťte se spolu s dětmi do tvoření dekorací.


© 2021, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑