Učíme se i o prázdninách

Správce webu | 26.07.2018

0 komentář

ŠkolaDěti a vy

O prázdninách můžete opakovat učivo lehkou a nenásilnou formou. Během léta je bezpočet příležitostí k rozvíjení, stačí využít situace každodenního života.

O prázdninách můžete opakovat učivo lehkou a nenásilnou formou

Věnujte se s dítětem všemu, co ho zaujme a na co se začne ptát, i když nám může téma připadat na hony vzdálené jakémukoli učivu. Když budete spolu s dítkem přemýšlet nad tím, proč je něco tak a co by bylo, kdyby to bylo jinak, vedete dítě k tomu, aby se samo ptalo a hledalo různá řešení. Rozvíjíte tak jeho myšlení, tvořivost, podporujete jeho samostatnost a sebedůvěru.

 • Zábavné a nenápadné letní „opáčko“.
  Jedete-li na výlet, nechte děti vyměřit místo na stan nebo na hřiště. Zadejte jim, aby spočítaly, o kolik Kč se vyplatí rodinné vstupné oproti samostatným lístkům. Paměťové schopnosti procvičí každá nově naučená písnička od táboráku. Tyto letní výlety můžete spojit i s lekcemi dějepisu nebo zeměpisu. Veďte děti, aby si zážitky z prázdnin dokumentovaly. Ať si vedou deníček nebo třeba fotografují. Pokud je to bude bavit, mohou zpracovat „rodinnou“ knihu. Na procházku do lesa nebo na louku s sebou můžete vzít atlas rostlin nebo hub a pokusit se rostliny a houby rozpoznat.

  Doma na zahradě je nechte spočítat, kolik vody je třeba na naplnění bazénku, během nákupu postupně sčítat ceny věcí v košíku. Hlavičku vašich ratolestí nemusíte nechat zahálet ani při obědě: kolik kdo snědl meruňkových knedlíků, kolik knedlíků snědli v průměru mužští členové rodiny a kolik holky a při vaření si společně procvičte převody jednotek. Kolik mililitrů se vejde do litru?
  Chyby neberte nijak zvlášť vážně, a netrestejte školáky za jejich vědomostní nedostatky. Takové letní učení, ať už v jakékoliv podobě, je hodnotnou investicí do budoucna.
 • Hry jsou také učení. Pomocí různých příkladů, pexesa, kvarteta, šachů a všech dalších společenských her pěstujete v dětech vůli, odpovědnost k vlastním znalostem a chuť ke vzdělávání, které není jen předmětem školy, ale celého života.
 • Nic se nemá přehánět. Pozor na prázdniny plné náročných poznávacích dovolených, prázdninových táborů s intenzivní výukou cizího jazyka nebo programování, sportovní soustředění… Takto strávené prázdniny mohou dítě zahltit množstvím vjemů a informací, které nezvládne zpracovat, takže výsledkem může být únava nejen fyzická, ale především psychická. Dopřejte dítku i nějaké to prázdninové lelkování.
 • Příprava na školu hravě. Opakování školního učiva se v posledním týdnu prázdnin spíše nedoporučuje, děti by si měly prázdniny užít do poslední chvilky. Společně si prolistujte knihy, zopakujte základy např. změnou rolí. Děti se stanou učitelem, který vysvětlují třeba pravopis „zapomnětlivému“ tatínkovi. Doučování a práce s učebnicemi jsou ve druhé polovině vhodné maximálně pro žáky, které čekají opravné zkoušky.
 • Dětem, které ale mají zájem a chtějí si číst a listovat v učebnicích či řešit matematické úkoly, nebraňte, ale dohlédněte na to, aby i ony měly dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.
 • S budoucím prvňáčkem si o škole povídejte, můžete se na ni zajít i podívat, povyprávět si, kde se bude přezouvat, kde jíst, jak dlouho trvá vyučovací hodina a přestávky. Starším dětem připomeňte kamarády a kamarádky, oblíbené kroužky, cokoli, co je baví a na září je natěší.
Diskuze
Učíme se i o prázdninách

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

Desková puzzle jsou perfektním spojením pohádek a stavění puzzle

Správce webu | 08.05.2019

Desková puzzle jsou perfektním spojením pohádek a stavění puzzle

Desková puzzle Moje první pohádky jsou perfektním spojením pohádek a stavění puzzle, které děti milují. Pod sestaveným obrázkem s motivem jedné tradiční české pohádky ji najdete psanou. Můžete tak dětem předčítat pohádku před spaním a nemusíte se obávat, že byste něco spletli. Některé z nich totiž chtějí děti slyšet opakovaně a hlídají, jestli je každé slovo řečeno přesně tak, jak má být. A ti větší si mohou pohádku přečíst již sami a následně si sestavit puzzle.

Zajímavosti

O druhé květnové neděli dávají děti dárek maminkám

Správce webu | 05.05.2019

O druhé květnové neděli dávají děti dárek maminkám

O druhé květnové neděli dávají děti dárek maminkám, slaví se totiž Den matek. V tento den se vzdává pocta matkám a mateřství, slaví se na mnoha místech po celém světě (ale ne všude ve stejný den) a vychází z různých tradic.

Vánoce

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra

Správce webu | 30.12.2018

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra, na němž nesmí chybět skvělé občerstvení a nápoje, které s vámi zvládnou připravit i děti.

Velikonoce

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Správce webu | 14.04.2019

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Začíná svatý týden, tj. poslední týden před Velikonocemi, ve kterém si nejvíce připomínáme, co všechno se stalo před Ježíšovým vzkříšením.
 

Jaro

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května

Správce webu | 29.04.2019

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května

Pálení čarodějnic (také Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května.
 

Zima

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra

Správce webu | 30.12.2018

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra, na němž nesmí chybět skvělé občerstvení a nápoje, které s vámi zvládnou připravit i děti.


© 2019, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑