Tajemství šťastné rodiny

Správce webu | 15.05.2020

0 komentář

Děti a vy

Mezinárodní den rodiny, který připadá na 15. 5., je velice významným dnem pro společnost. Rodina je důležitým faktorem základu celé společnosti a pro výchovu budoucích generací.

Mezinárodní den rodiny připadá na 15. 5. a je velice významným dnem pro společnost

V tento den bychom si měli připomenout ten nenahraditelný pocit, který si z ní odnášíme. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký význam má pro náš život fungující rodina? A co je vlastně podstatou šťastné rodiny?

Děti jsou chápány jako pokračovatelé života rodičů, jako výraz lásky. Mít děti je pro většinu žen životním cílem a je to svobodným rozhodnutím ženy a celého páru, nikoli společenská zvyklost. Základem šťastné rodiny jsou šťastní rodiče. Vaše děti nemohou být šťastné a svěřovat se vám se svými zážitky, pokud vidí, že vy nejste, že se hádáte, nebo spolu naopak vůbec nekomunikujete. Podstatou je schopnost vyjít spolu, chovat se k sobě hezky a užívat si přítomnost členů rodiny. I když se situace vyvine jinak, kdy jako rodiče nežijete spolu, podstatné je, že děti jsou stále na předním místě životních hodnot.

To, co dělá rodinu rodinou, je pevná půda pod nohama, umění komunikovat, vytvářet společné zájmy, Měla by být tím nejpevnějším záchytným bodem, oázou klidu, ochranou před zmatky, potížemi a šílenou uspěchaností vnějšího světa. Měla by vás podržet, pohladit, sdílet s vámi radost i smutek. Jenže – zcela upřímně, kdo z nás to má, kdo se takto chová a kdo věnuje svým nejbližším tolik času a pozornosti, kolik by si zasloužili? Vypadá to jako ze seriálu, ale na nás doma čekají povinnosti, které se musí splnit – nákup, večeře, úkoly – a na to ostatní nám prostě nezbývá prostor. Nemyslíte, že je na čase, se to znovu naučit? Stačí se trochu snažit (všichni) a domácí štěstí se může usadit i u vás. Užívejte si přítomnost ostatních členů rodiny.

Pokud byste rádi posílili rodinnou soudržnost, vzájemnou důvěru a pocit blízkosti, pojďte do toho:

  • Když přijdete domů, zeptejte se ostatních, jak se měli, jak prožili den, co zajímavého je potkalo. Zeptejte se dětí, co dnes probíraly ve škole, co nového se naučily v zájmovém kroužku. Zkrátka zastavte se na chvíli a projevte zájem o dění v rodině. Udělejte si čas na své rodiče, prarodiče… Pravidelně navštěvujte ostatní členy rodiny.
  • Vyměňujte si komplimenty. Říct některému ze členů domácnosti, že mu to dnes sluší, nebo pochválit dítě za uklizený stůl nebo za zvládnutou písemku, nic nestojí a pochválenému členu rodiny to jistě udělá radost.
  • Najděte si nějakou společnou činnost pro volné chvíle, něco, co bude bavit všechny členy rodiny. Může to být nějaký sport, který budete dělat všichni dohromady, nebo jeďte na výlet, jděte do bazénu, zahrajte si společenskou hru. Jděte se projít ven, třeba jen do blízkého lesa. V lese jděte potichu, napínejte uši a poslouchejte veškeré okolní zvuky, zpěv ptáků, šustění spadaného listí, hvízdání větru… Příroda je nejlepší prostředek pro společnou relaxaci.
  • Zapojte děti do každodenního života rodiny. Zadejte jim úkoly, které jim dodají pocit důležitosti. Vybírejte takové práce, které dítě zvládne a zároveň ho baví nebo z ní není vyloženě otrávené. Někdy si dítě o činnost řekne samo. Jestliže ho zaujme natolik, že ji chce vykonat, i když vám se to zrovna nehodí, neodrazujte ho, a pokud to bude možné, nechte ho práci vykonat. Vaše instrukce musejí být jasné, doslovné a nesmíte jich dávat moc najednou. Pokud nechce dělat jednu věc, nenuťte jej, ale dejte mu na výběr, jestli bude raději vysávat nebo třeba pravidelně umývat nádobí. Mohou např. pomáhat s přípravou večeře, třídit a skládat vyprané prádlo, utírat nádobí, vyklidit myčku nebo prostřít stůl. Větší děti už zvládnou náročnější práce, jako je třeba mytí umyvadla a vany, utírání prachu. A také mohou pomoct v kuchyni: při škrábání brambor, válení těsta válečkem, obalování řízků nebo strouhání budete mít děti při vaření u sebe, strávíte tak spolu cenný čas a také jim můžete vštípit pár základních pravidel o vaření. Nezapomeňte dítko na konci vždy pochválit, jak je šikovné. Bude se mu lépe pomáhat a práce v domácnosti se tak pro něho stane samozřejmostí.
  • Dejte dětem úměrně k věku nějaké kapesné. Naučí se tak už v dětství hospodařit s penězi a vážit si věcí, na které si z kapesného ušetří.
  • Nezapomínejte ani na společné stolování. Pokud je to jen trochu možné, zaveďte společné večeře, případně i snídaně. Nehltejte snídani ve stoje u kuchyňské linky, přivstaňte si, ať nemusejí děti v rychlosti mezi oblékáním a přípravou do školy do sebe cpát ranní cereálie nebo chleba. Na večeři se sejděte celá rodina, sedněte si ke stolu a povídejte si. Večeře nemusí být teplá, hlavní je, když budete všichni pospolu, alespoň pár dní v týdnu. Studie ukazují, že děti, které pravidelně jedí se svými rodinami, jsou méně náchylné k pocitům smutku a v dospělosti k depresím, téměř u nich nedochází k poruchám příjmu potravy.
Diskuze
Tajemství šťastné rodiny

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček

Správce webu | 06.10.2020

Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček

Dotykový tablet, se kterým se děti naučí barvy, říkanky o zvířátkách z louky a poslechnou si známou básničku Polámal se mraveneček. Tablet rozvíjí u dětí slovní zásobu, představivost a logické myšlení. Zdokonaluje jemnou motoriku, rozvíjí zrak a sluch aktivním zapojením do hry.

Zajímavosti

O druhé květnové neděli dávají děti dárek maminkám

Správce webu | 04.05.2020

O druhé květnové neděli dávají děti dárek maminkám

O druhé květnové neděli dávají děti dárek maminkám, slaví se totiž Den matek. V tento den se vzdává pocta matkám a mateřství, slaví se na mnoha místech po celém světě (ale ne všude ve stejný den) a vychází z různých tradic.

Vánoce

Poslední den roku slaví svůj svátek Silvestr...

Správce webu | 31.12.2019

Poslední den roku slaví svůj svátek Silvestr...

Poslední den roku slaví svůj svátek Silvestr. Silvestr byl papež žijící ve 4. století, který se stal patronem zvířat a dobré úrody. Oslava příchodu nového roku má velmi dlouhou tradici. Dříve však nebyl ani tak spojen s koncem roku, ale se slunovratem.

Velikonoce

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Správce webu | 05.04.2020

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Začíná svatý týden, tj. poslední týden před Velikonocemi, ve kterém si nejvíce připomínáme, co všechno se stalo před Ježíšovým vzkříšením.
 

Jaro

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května

Správce webu | 29.04.2020

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května

Pálení čarodějnic (také Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května.
 

Léto

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Správce webu | 22.05.2019

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.

Podzim

Přineste si z podzimní procházky barevné listy...

Správce webu | 16.10.2020

Přineste si z podzimní procházky barevné listy...

Přineste si z podzimní procházky barevné listy, kaštany, žaludy, šípky a pusťte se spolu s dětmi do tvoření dekorací.

Zima

Poslední den roku slaví svůj svátek Silvestr...

Správce webu | 31.12.2019

Poslední den roku slaví svůj svátek Silvestr...

Poslední den roku slaví svůj svátek Silvestr. Silvestr byl papež žijící ve 4. století, který se stal patronem zvířat a dobré úrody. Oslava příchodu nového roku má velmi dlouhou tradici. Dříve však nebyl ani tak spojen s koncem roku, ale se slunovratem.


© 2020, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑