S dětmi na vodu

Správce webu | 14.07.2018

0 komentář

Děti a vy

Děti a voda jsou živly, které se shodnou. Voda je pro většinu dětí jako magnet, s radostí se koupou, potápějí, nebo aspoň házejí do vody kamínky, staví hráze a pouštějí lodičky. Na řekách můžete děti vidět v raftech, ale i v kajacích.

Děti si na vodě užijí spoustu legrace, baví je dobrá parta, táboření, spaní ve stanu...

                                                      Fotografie je ilustrační, děti na vodě by měly mít vždy helmu.

Děti si na vodě užijí legraci, baví je dobrá parta, táboření, spaní ve stanu, táboráky a vyprávění zážitků. Vyrážíte-li s partou dlouholetých kamarádů, děti si všímají, jak taková parta funguje a jak se k sobě chováte, tím se učí sociálním dovednostem. A nejen to, děti se naučí pádlovat, postavit stan, zvládat rozmary počasí, uvařit na ohni…

  • Dobrý plán je základ. Pro milovníky kajaků, kánoí či raftů nemohou být hezčí prázdniny, než ty strávené na řece uprostřed přírody. Zkušení vodáci berou na vodu i batolata. Záleží na vás, abyste se rozhodli, zda jste schopni dětské potřeby zabezpečit v přiměřené míře. Čím méně toho umí dítě, tím víc toho musíme zvládnout my. Obzvlášť u začátečníků a menších dětí je třeba vše rozmyslet a dobře naplánovat. U malých dětí se připravte na možnost, že je to nebude moc bavit. Sedí uprostřed lodi, koukají rodiči na záda a nudí se. Aby na lodi vládla pohoda, zastavujte cca po 1 hodině a dopřejte dětem zábavu, aby se jim voda nezprotivila. Vylezte na břeh, zaplavejte si či zablbněte.
  • Výběr plavidla. Na vodu můžete vyjet v kánoi, kde sedí děti většinou uprostřed, na dvoumístném kajaku vpředu nebo také na raftu. Kánoe jsou rychlé a dobře ovladatelné, ale také vratké. Naopak rafty jsou stabilnější, jste všichni pohromadě a posádka má k sobě blíž. Ale zde pozor, začátečník může mít pocit bezpečí a tím i tendenci jezdit těžší vodu, než zvládne – a k tragédii může být blízko.
  • Týmová souhra. Ideální je, pokud máte nejméně tři lodě. Vpředu jedou zkušení dospělí vodáci, kteří „čtou“ řeku a vybírají, kudy plout. Lodě s dětmi jsou uprostřed, zadní voj s dospělými pak plní funkci „sběrače“. Šestileté dítě už může jet samo na kajaku, který je přivázaný k zádi vaší kánoe. Pokud už ale nechce být „na provázku“, nenechte si ho vpředu zmizet z očí. Na vodě děti nikdy nespouštějte z očí, nikdy nevíte, co je napadne. Blbnou, předvádějí se, nedávají pozor…
  • Informace a mapy. Než se s dětmi vydáte na vodu, vyhledejte si aktuální vodní stav a nástupová místa. Ve vodáckých mapách jsou vyfoceny všechny jezy s popisem obtížnosti. Jedete-li s dětmi, doporučujeme před každým jezem zastavit, vystoupit, jez si prohlédnout a rozhodnout se, jestli se na něj cítíte a sjedete jej, nebo loď přenesete. Z mapy také vyčtete vhodná tábořiště, což vám umožní přesně naplánovat denní úseky. Když jste jezdili jako parta kamarádů bez dětí, mohli jste si dovolit hledat místo k přespání až večer, jenže s dětmi už se tímto „free“ stylem jezdit nedá.
  • Správné vybavení. Děti, které se s vámi vydají na vodu, by měly mít vždy helmu. Vodácká helma je konstruovaná tak, že vydrží opakované nárazy na hlavu, proto nedoporučujeme nahradit vodáckou helmu za cyklistickou. Záchranná plovací vesta je dalším povinným bezpečnostním prvkem na vodě. Chrání dítě nejen před utonutím, ale i před teplotním šokem z náhlého ochlazení po pádu do vody. Vesta musí mít správnou velikost, pokud má dítě vestu příliš velkou, jako kdyby ji nemělo, protože z ní vypadne. Také zkontrolujte, zda je vesta správně zapnutá. Nutností je také pevná obuv s pevnou podrážkou. Říční dno může skrývat řadu nebezpečí v podobě ostrých kamenů, střepů a podobně.
  • Oblečení. Pokud svítí sluníčko, vystačíte si s plavkami, tričkem, kraťasy či sukní, pokrývkou hlavy a samozřejmě opalovacím krémem. Na jarní a podzimní akce by ale děti ideálně měly mít termoprádlo, neopreny a nepromokavé vodácké bundy.
  • Zavazadla. Pokud se rozhodnete pro loď z půjčovny, většinou s sebou dostanete plastový barel, do kterého si věci, které máte s sebou, dáte. Protože barel nemusí těsnit stoprocentně, i když víko správně zaděláte, je vhodné mít věci v barelu navíc v igelitových sáčcích. Myslete také na to, v čem zavazadla převezete k řece - krosnu s kovovou konstrukcí pak do barelu nesbalíte.
Diskuze
S dětmi na vodu

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

TITAN sklápěč - krásný nákladní vůz pro nejmenší stavitele

Správce webu | 10.07.2018

TITAN sklápěč - krásný nákladní vůz pro nejmenší stavitele

Sklápěč je klasická oblíbená hračka nejen na písek a díky velké nosnosti zaručí možnost převozu téměř čehokoli. Díky silné konstrukci a velkým kolům není žádný povrch překážkou.

Zajímavosti

Premiéra pohádky „Když draka bolí hlava“ se blíží. 25. 10. 2018 v kině

Správce webu | 11.09.2018

Premiéra pohádky „Když draka bolí hlava“ se blíží. 25. 10. 2018 v kině

Zajímá Vás, kdy draci tančí hip hop, jak se slaví vánoce v dračí jeskyni, jakou kouzelnou moc má sto let nemytý dračí zub a hlavně proč draka bolí hlava? Pak stačí jen otevřít knížku nebo zajít se svými dětmi do kina…


© 2018, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑