Kreslení děti baví

Správce webu | 04.03.2017

0 komentář

Děti a vy

Kreslení je nejúžasnější a nejvhodnější způsob, jak se může dítě vyjádřit – je to takové malé grafické vyprávění, které může „malý malíř“ využít, aniž by musel otevřít pusu.

Kreslení je nejvhodnější způsob, jak se může dítě vyjádřit

Pro dítě je kresba vlastně jazykem, často tak vyjadřuje pocity a myšlenky, které ještě není schopné popsat slovy. A také je jedním z nejvhodnějších přístupů, jak poznat jeho osobnost. Není jen hrou nebo sněním, ale má v sobě i kus reality.

 • Začněte hned.
  Jakmile dítě zaujme čára, kterou dělá tužka na papíře, nabízejte mu různé druhy malování. Kreslit můžete již s miminky, např. prstíčkem namočeným v čokoládě, protože děti vše dávají do pusinky, a tak pastelky nejsou vhodné.
 • Úchop levou, pravou?
  Čím menší ručička, tím tlustší musí být pastelka, dvouleté děti mají takzvaný dlaňový úchop, který se pak postupně vyvine v úchop prstový. Kolem čtvrtého roku by mělo být pomalu jasné, zda máte doma praváka, či leváka. Aniž by mu kdokoli radil, do které ruky vzít tužku, kterou nohou kopat do míče, měla by se dominantní strana ukázat. Zároveň nejpozději ve čtyřech letech by se dítě mělo zbavit takzvaného vařečkového úchopu a tužku by mělo držet v klasické „špetce“.
 • Zrak.
  I špatné vidění má vliv na to, jak vaše dítě kreslí či píše. Proto odhalte vady očí u dětí včas.
 • Vhodný výběr.
  Dítě potřebuje tužky, pastelky, voskovky s kvalitním pigmentem, které po papíře doslova kloužou. Nemusí pak tlačit a nevzniká návyk rytí do papíru.
 • Motivace a nadšení.
  Některé děti jsou na kreslení méně šikovné než ostatní, ale vaše nadšení nad obrázkem motivuje děti kreslit dál. Dovolte dítěti svobodně vyjadřovat jeho pocity. Nakreslí vám modré sluníčko? Nechte ho, je to uplatnění jeho fantazie. Občas řekněte, že když použije více barev, bude obrázek veselejší, ale nijak jej nenuťte a nezasahujte.
 • Udělejte si domácí galerii.
  Vytvořte si doma takovou malou galerii. Pro děti je to jasný signál, že se vám jejich výtvory líbí a že z nich máte radost.
 • O čem vypovídají barvy.
  Barvy jsou součástí lidského podvědomí odpradávna. Obecně platí, že jasné, teplé barvy svědčí o vyrovnanosti, zatímco tmavé prozrazují tendenci ke smutku, úzkosti, případně odpor k někomu nebo něčemu. Bledé odstíny vyjadřují citovou nevyrovnanost či špatný zdravotní stav. Extroverti kombinují mnoho jasných barev, hlavně červenou, žlutou, oranžovou a bílou. Introverti se omezují na jednu až dvě, většinou modrou nebo zelenou, fialovou nebo černou, případně šedou. Do šesti let věku sáhne dítě nejčastěji po červené. Pokud jí dává výrazně přednost i později, bude mít nejspíš vznětlivější povahu. Užití modré v předškolním období ukazuje vyzrálost, žlutá zase přílišnou závislost na dospělém. Symbolika černé nabývá významu v období puberty, kdy značí nepřístupnost a ostych v projevování cit.
 • Jenom čmáranice?
  I obyčejná čmáranice má svůj význam. Každý obrázek něco vyjadřuje, i když vy to nedokážete odhadnout. Podle obrázků se dá hodně určit i v případě, že má dítě nějaký vnitřní problém, který se musí řešit u psychologa. Kresba zachytí věci, které by dítě neumělo formulovat. Naznačí také podvědomá přání, prozradí výši intelektu i skryté emoce, ne každé dítě je hovorné a sdílné. Kresba nahradí slova i tam, kde mrňous hlasem komunikovat odmítá, třeba následkem šoku. Proto papír s pastelkami často u dětí slouží jako diagnostický prostředek. Nedá se však všechno poznat z jediného obrázku, ale kresba dítěte s problémy bude nejspíš jiná, než běžně bývají kresby stejně starých dětí. Kresba je zkrátka prostředek, který může přispět k pochopení mnohých nejasností.
 • Víc než jen obrázek.
  Nechte dítko o obrázku vyprávět, to, co je nakreslené, je jen malá část toho, co bychom se mohli dozvědět, kdybychom si na dítě udělali čas a vyslechli je. Trpělivým poslechem a vhodně formulovanými otázkami můžeme také zjistit, co dítě trápí. Z kreseb rodiny, baráčku, stromu, slunce apod. lze přijít na mnohé. Například to vypovídá o vztahu k matce, otci… Pozor ale na ukvapené závěry, jediná kresba nemůže odhalit vše. Její výklad bývá mnohdy natolik složitý, že vyžaduje odborníka. Interpretace dětské kresby vyžaduje psychologické zkušenosti a znalost rodinné situace. Obrázky příšer jsou normální a kreslí je i spokojené a šťastné děti. Zpozorněte, pokud jsou strašidla krutá, pláčou nebo někoho zraňují.

Diskuze
Kreslení děti baví

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

Medvídek Usínáček svítí, hraje ukolébavky a usínání s ním je legrace

Správce webu | 15.11.2018

Medvídek Usínáček svítí, hraje ukolébavky a usínání s ním je legrace

S medvídkem Usínáčkem je usínání legrace. Svítí, hraje a uklidní každého nezbedu v dětské postýlce.

Zajímavosti

Strach ze tmy

Správce webu | 15.11.2018

Strach ze tmy

V určitém období dítěte přichází strach ze tmy. Je to jev většinou běžný a přechodný. Tmy se bojí takřka každé dítě, některé méně, jiné téměř panicky. Souvisí to většinou s tím, že si děti začnou uvědomovat vlastní smrtelnost a tma pak pro ně dostává nový rozměr.

Vánoce

Vánoce se blíží, a tak je nejvyšší čas napsat dopis Ježíškovi

Správce webu | 11.11.2018

Vánoce se blíží, a tak je nejvyšší čas napsat dopis Ježíškovi

Už jste s dětmi přemýšleli nad dárky pod stromeček? Mají už seznam, nebo jsou jejich přání zatím nevyřčená? Štědrý den se nezadržitelně blíží, a tak je nejvyšší čas napsat si o dárečky. Vyrobte s dětmi dopis Ježíškovi společně.

Zima

Vánoce se blíží, a tak je nejvyšší čas napsat dopis Ježíškovi

Správce webu | 11.11.2018

Vánoce se blíží, a tak je nejvyšší čas napsat dopis Ježíškovi

Už jste s dětmi přemýšleli nad dárky pod stromeček? Mají už seznam, nebo jsou jejich přání zatím nevyřčená? Štědrý den se nezadržitelně blíží, a tak je nejvyšší čas napsat si o dárečky. Vyrobte s dětmi dopis Ježíškovi společně.


© 2018, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑