Jak se hraje... Souhlásky a samohlásky

Správce webu | 21.10.2014

0 komentář

Tipy na hračky

Byl jednou jeden šašek u dvora krále Poplety. Ne nadarmo si lidé v podhradí říkali, že je chytřejší než jeho korunovaný pán. Nikdo nevěděl, čím to vlastně je. Šašek na všechno znal odpověď. Když král přednášel nějakou svoji řeč, zdálo se, že šašek ji ve skutečnosti vymyslel.

Byl jednou jeden šašek u dvora krále Poplety, který znal odpověď na všechno

Jednou se ale přece podařilo jeho tajemství odhalit. Do jeho pokoje vešla služebná ve chvíli, kdy si upravoval svoji cinkající čepici. V ruce měl jeden zvoneček a psal si na něj písmenko. Tahle čepice byla čarovná a z písmenek se v hlavě jejího nositele utvářela slova. Nebyl to šašek, kdo byl chytrý, ale právě tahle čapka. Chtěli byste ji pro sebe? Když budete znát všechna písmenka, jedna taková se vám objeví ve skříni, jako důkaz toho, že jste opravdu chytří!
Takže není nic důležitějšího a cennějšího, než se naučit číst a psát? To máte naprostou pravdu, děti, právě psaní a čtení z vás udělá moudřejší, než byli a jsou mnozí králové. A vaše cesta k vědění se ukrývá pod pařáty jedné sovy. Sovy tak moudré, že vám umí doporučit zajímavé výukové hry. Houkající pták hlídá krabičku s názvem Souhlásky a samohlásky, ve které najdete plastové archy písmenek ve žluté a zelené barvě. Tady právě hraje důležitou roli, jestli se jedná o souhlásku nebo samohlásku.
Obě ale budete potřebovat k sestavení slov z písmenek, která vylosujete ze žlutého pytlíku. Hod kostkou na začátku každého kola určí, kolik samohlásek musí skládané slovo mít. Pak si hráči losují jeden po druhém žeton s písmenkem. Každý se snaží ze svých vlastních písmenek složit co nejrychleji slovo. Komu se to podaří nejrychleji, dostane za souhlásky po jednom bodu a za samohlásky dokonce body dva.
Svůj zisk si hráč zaznamená na papír a hra může pokračovat dalším kolem, ve kterém všichni soupeři znovu začnou losovat písmenka. Je důležité složit slovo nejrychleji, ale také správně. Hráči musí mít trochu štěstí, ovšem ostatní by měli jejich slovo také zkontrolovat. Vítězem se stane hráč, který dosáhne jako první stanoveného počtu bodů.
Kostka určuje obtížnost jednotlivých kol a také jejich délku. Písmenek je celkem 108 a najdete mezi nimi i dva žolíky, které lze použít místo jakéhokoliv jiného písmenka. Legraci pak nabídne i druhá verze hry, ve které hráči skládají slovo ze společné zásoby písmenek. Tady je ještě důležitější být rychlejší než ostatní.
Souhlásky a samohlásky je hra, která trénuje u hráčů nejen slovní zásobu, ale také pozorovací schopnost, protože musí z nabízených písmenek vytvořit slovo. U hry je legrace a ani k tomu nepotřebujete šaška s písmenky na rolničkách.

Hra je vhodná pro 2 - 4 hráče od 7 let.

V příštím dílu "Jak se hraje ..." si přečtete o hře: Pravda nebo lež

Diskuze
Jak se hraje... Souhlásky a samohlásky

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

První Vánoce s miminkem

Správce webu | 07.12.2018

První Vánoce s miminkem

První Vánoce, které tráví rodičovský pár s miminkem, mají jedinečnou atmosféru a čerstvým rodičům se do paměti zapíší na dlouhé roky. Mnozí tatínkové a maminky jsou však trochu bezradní, jak mají vše zorganizovat, aby to pro děťátko bylo co nejlepší. Často je napadá, co vlastně těm nejmenším Vánoce dají.

Zajímavosti

Stavění puzzle se může účastnit celá rodina

Správce webu | 15.01.2019

Stavění puzzle se může účastnit celá rodina

Skládání puzzle se dá označit jako tvůrčí činnost, která rozvíjí logické myšlení. Z jednotlivých dílků, které do sebe musí přesně zapadat, složíte požadovaný tvar či obrazec.

Vánoce

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra

Správce webu | 30.12.2018

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra, na němž nesmí chybět skvělé občerstvení a nápoje, které s vámi zvládnou připravit i děti.

Zima

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra

Správce webu | 30.12.2018

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra

Udělejte si s dětmi hezkého Silvestra, na němž nesmí chybět skvělé občerstvení a nápoje, které s vámi zvládnou připravit i děti.


© 2019, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑