Odkud se vzal svatý Mikuláš, čert a anděl?

Správce webu | 04.12.2019

0 komentář

ZajímavostiDěti a vy

Je zvykem, že 5. prosince večer chodí městem a do domácností Mikuláš s čertem a andělem. Děti se radují ze setkání se štědrým Mikulášem a milým andělem, čerta se však bojí. Proč se u nás tato tradice dodržuje už desítky let, už ale nikdo moc neví. Co vlastně svátek sv. Mikuláše znamená?

Je zvykem, že 5. prosince večer chodí městem Mikuláš s čertem a andělem

Mikuláš

O svatém Mikuláši se dodnes moc neví, je však církví potvrzené, že se jedná o historicky skutečnou postavu. Proslul svou štědrostí k potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných. Byl velmi zbožný a laskavý, říká se, že většinu rodinného majetku rozdal chudým. Mikuláš r. 300 působil jako biskup v Myře v dnešním Turecku. V té době bylo veliké pronásledování křesťanů a Mikuláš se ocitl ve vězení. Datum jeho úmrtí se datuje pouze přibližně, ale ví se, že zemřel 6. prosince někdy mezi léty 345 a 352. Časem se stal jedním z nejvýznamnějších svatých a v předvečer jeho svátku si lidé dávají dárky.
Po jeho smrti se rozšířilo mnoho legend o jeho velkorysé štědrosti.
Nejznámější je příběh tří sester, které otec poslal do veřejného domu, aby si jako nevěstky vydělaly na věno ke svatbě. Mikuláš dal každé nenápadně pytlíček se zlaťáky, takže se mohly vdát.
Další legenda vypráví, jak Mikuláš pomohl lodi, která se na moři dostala do bouře. Námořníci ho vzývali, Mikuláš se jim náhle zjevil a ukázal na zadrhnutá lana, mezi kterými seděl čert.

Čert

Podle legendy se nejedná údajně o žádného čerta. Jde prý o muže, který musí být celý černý a s umazanou tváří jen proto, aby vzbuzoval hrůzu a strach, neboť představuje špatný charakter a trest.
Český čert se kromě Mikulášova doprovodu objevuje hlavně v pohádkách, kde je většinou za hlupáčka a popletu. Ale samozřejmě se v nich vyskytují i o dost mazanější čerti až po samotného vládce pekel Lucifera.

Anděl

Anděl je mýtická nadpřirozená duchovní bytost, která by měla být podřízena Bohu či bohům a sloužit jako posel mezi lidmi a bohy. V mnoha případech se lidem zjevuje v lidské podobě. Někdy má pouze dvě křídla, jindy čtyři nebo i šest. Vedle čerta ztvárňuje nevinnost a čistotu.

Mikulášská trojice nám tedy může připomínat, jak to ve světě chodí. Dobro a zlo kráčejí spolu. Vedle Mikuláše (dobro a štědrost), jdou vedle sebe čert (zlo a strach) a anděl (dobro a čistota).

Diskuze
Odkud se vzal svatý Mikuláš, čert a anděl?

V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek

Vstoupit do diskuze


Co je portál vseohrackach.cz?

Pro nejmenší

První Vánoce s miminkem

Správce webu | 06.12.2019

První Vánoce s miminkem

První Vánoce, které tráví rodičovský pár s miminkem, mají jedinečnou atmosféru a čerstvým rodičům se do paměti zapíší na dlouhé roky. Mnozí tatínkové a maminky jsou však trochu bezradní, jak mají vše zorganizovat, aby to pro děťátko bylo co nejlepší. Často je napadá, co vlastně těm nejmenším Vánoce dají.

Vánoce

Kolik hraček je tak akorát na Vánoce?

Správce webu | 10.12.2019

Kolik hraček je tak akorát na Vánoce?

Blíží se Vánoce, svátky klidu, míru a pokoje. Těšíme se na ně snad všichni, ale nejvíce naše děti. Nezapomínejme ovšem, že se těší nejenom na dárečky, které najdou na Štědrý večer pod stromečkem, ale že také s námi prožívají atmosféru adventu a radostného očekávání.

Velikonoce

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Správce webu | 14.04.2019

Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou

Začíná svatý týden, tj. poslední týden před Velikonocemi, ve kterém si nejvíce připomínáme, co všechno se stalo před Ježíšovým vzkříšením.
 

Jaro

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Správce webu | 22.05.2019

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.

Léto

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Správce webu | 22.05.2019

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.

Podzim

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Správce webu | 22.05.2019

Naučte děti, jak se v lese správně chovat...

Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.

Zima

Kolik hraček je tak akorát na Vánoce?

Správce webu | 10.12.2019

Kolik hraček je tak akorát na Vánoce?

Blíží se Vánoce, svátky klidu, míru a pokoje. Těšíme se na ně snad všichni, ale nejvíce naše děti. Nezapomínejme ovšem, že se těší nejenom na dárečky, které najdou na Štědrý večer pod stromečkem, ale že také s námi prožívají atmosféru adventu a radostného očekávání.


© 2019, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑